Postup dokonán, Slavkov míří do regionální ligy!

Minulou neděli odehráli hráči slavkovského A-týmu poslední turnaj sezóny. A náramně se jim povedl. Před domácím publikem brali Slavkovští plný počet bodů a vybojovali si postup do regionální ligy. FBC SLAVKOV se do této soutěže dostává podruhé ve své historii. Po týdnu už opadly první emoce, takže si můžeme v klidu přiblížit cestu, která do „regionálky“ vedla i s komentářem hrajícího trenéra mužů Dominika Horáka. Na konci článku přinášíme krátký s klubovým sekretářem Janem Šíchou.

V první polovině sezóny byly výkony áčka jako na houpačce. Vítězství střídaly porážky, což v podstatě dokazuje vyrovnanost letošního ročníku jihomoravské ligy mužů ‒ všechny týmy odehrály dvacet zápasů a konečný rozdíl mezi prvním a posledním byl pouhých 25 bodů.

Ve druhé polovině ročníku ovšem přišel zlom. Slavkovští dokázali vyhrát devět z deseti posledních zápasů, do tabulky zapsali neskutečných 27 bodů, což je katapultovalo na konečné druhé místo tabulky.

Co ale bylo tím zlomem, to podle hrajícího trenéra mužů Dominika Horáka nikdo neví. „Dali jsme si příjemné Vánoce a po novém roce jsme se sešli jako dobře namazaný stroj,“ odhalil Horák. Za klíčový považuje týmový výkon. „Na jaře jsme se semkli, předvedli jsme neskutečnou šňůru vítězství, která nás posunula do vysněného regionu,“ pospal druhý nejproduktivnější hráč týmu.

V posledním turnaji na domácí půdě připravili hráči fanouškům vypjaté zápasy. V prvním zápase se Slavkov dostal do vedení 6:2 díky hattricku Jendy Trávníčka, dvěma brankám Kuby Holomka a parádnímu nájezdu obránce Jakuba Lovase. Hráči brněnských Gullivers se ale nevzdali, rozjeli závěrečný nápor a podařilo se jim snížit dokonce na 6:5. Domácí si ale nakonec hubené vítězství nenechali vzít a zapsali první tři body do tabulky.

Po první třetině druhého zápasu svítilo na tabuli skóre 3:0, když dva góly vstřelil Dominik Horák a třetí zásah zařídil Pepa Vavřín. Hráčům z Horní se sice podařilo ve druhé třetině vyrovnat, domácí ale znovu nahodili motory a góly Martina Holečka, Lukáše Martínka a Michala Drápala strhli zápas na stranu Slavkova. Druhé vítězství v poměru 6:4 bylo na světě a oslavy postupu mohly začít.

Slavkovští tak postupují do Regionální ligy mužů, kde budou hrát skupinu 6, která sdružuje mančafty z Jihomoravského a Zlínského kraje. V letošní sezóně ji hrály například Bučovice, Kuřim nebo Znojmo U23. Hráči Slavkova už regionální ligu hráli v sezóně 2016/17, z dvaceti zápasů ale vybojovali jen čtyři body a po roce se vrátili do jihomoravské ligy.

Slavkováky tak v „regionu“ nečeká nic lehkého. „Liga bude rychlejší a ve všem těžší. Soupeři budou hrát více kombinačně. Musíme je eliminovat a hrát naši brejkovou hru,“ očekává trenér. Podle trenéra se přitvrdí v trénincích. „Tým je tak slabý jako jeho nejslabší článek. Musíme naše výkony co nejvíce vypilovat,“ přidal trenér.

Za nejlepší zápas sezóny zvolil Horák utkání proti Aligátorům, které se odehrálo v březnu v nedalekých Křenovicích. Slavkov zvítězil přesvědčivě 5:0. „Předvedli jsme týmový výkon a hráli ne na 110, ale na 120 procent. Hráli jsme napřímo o druhé místo a v podstatě se zde rozhodlo o postupu,“ zakončil.

Sekretář Šícha: Postup může být motivací pro mladé

V klubu je od jeho založení a logicky je i pamětníkem posledního postupu. Honza Šícha se tehdy o postup zasloužil zejména jako brankář. Mezi tři tyče se dostal i v letošní sezóně, při posledním turnaji na sebe vzal roli kouče na střídačce.

Honzo, byl jsi kouč při posledním turnaji nervózní?

Nervózní bych asi neřekl. Spíše šlo o takovou obavu, abychom nebyli svázání vidinou úspěchu a domácím prostředím.

Co pro klub znamená postup do regionální ligy?

Dostali jsme se mezi 12 nejlepších týmů ze Zlínského a Jihomoravského kraje. Je to meta, v soutěži bychom chtěli být pravidelnými účastníky. Na druhou stranu je to i motivace pro mladé hráče, že si ve Slavkově mohou zahrát velice kvalitní soutěž.

Čím se sezona zlomila, že se začalo od ledna v podstatě jen vyhrávat?

Tato úspěšná sezóna měla více aspektů. Jedním z nich byl kvalitní vstup. Střední část jsme měli trošku slabší, když jsme promarnili dva zápasy se Shooters. Podle mě se ale chleba se lámal na domácím turnaji v prosinci, kde jsme získali šest bodů. Tam začala spanilá jízda a bylo z toho devět vítězství v deseti zápasech a to v tak vyrovnané soutěži. Samozřejmě v kombinaci skvělých výkonů týmu a i s trochou štěstí. V kritických momentech to pak podpořil Ondra Horák v bráně.

V čem je „regionálka“ jiná a na čem je potřeba zapracovat, abychom se v soutěži udrželi?

Regionální ligu si už někteří vyzkoušeli před čtyřmi roky, takže nejdeme do úplně neznámého prostředí. Hlavním rozdílem je výkonnostní skok. Budeme muset zapracovat na fyzické zdatnosti a eliminovat chyby v obraně.

Autor: Lukáš Zrotal