Rozhovory s členy klubu – Michal Drápal

Po činovnících nyní zabrousíme mezi hráče našeho A-týmu, na otázky nám odpověděl dlouholetý hráč FBC SLAVKOV Michal Drápal.

Michale, mohl bys krátce shrnout, jak ses dostal k florbalu?

Výhodou florbalu je to, že k hraní stačí pouze florbalka s míčkem. Toto myslím doslova. Není potřeba takřka nic umět na to, aby to hráče pohltilo. Na můj první kontakt s florbalem si nevzpomínám, ale vylučovací metodou to nejspíše bylo přes Orel Křenovice. Florbal mě bavil a moji nejlepší kamarádi hráli za Slavkov, tedy nebylo co řešit.

Na webu Českého florbalu máš nejstarší záznam ze sezóny 2008/09, hrál jsi za Slavkov 2. ligu dorostenců – divizi VI. Byl to tvůj první kontakt se slavkovským klubem? A pamatuješ si zmíněnou sezónu?

Tu sezónu si matně vybavuji. Začal jsem chodit na tréninky okolo Vánoc 2008. Tehdy dorostence trénoval Jirka Jakubec a kluci byli o třídu lepší než já. Zjistil jsem, že florbal se dá hrát i jinak – technicky. Má to velkou výhodu hrát v týmu, kde všichni okolo Vás jsou lepší. Zvyšuje to motivaci a člověk se i rychleji učí. V té době se klub skládal z jednoho týmu dorostenců a jednoho týmu mužů. Jediná možnost tedy jak dojít do styku s FBC Slavkov v roce 2008 bylo začít hrát florbal. V dnešní době je situace úplně jiná.

Za Slavkov tedy hraješ více než 10 let. Mohl bys vypíchnout pár spoluhráčů, se kterými se ti nejlépe hrálo?

Florbal je týmový sport a všechny týmové sporty jsou o lidech. Troufám si říct, že jsem měl možnost zahrát si prakticky s každým, kdo klubem prošel přes mužskou kategorii. Za ty roky jsem zde našel spoustu skvělých kamarádů. Ten seznam by byl příliš dlouhý, a proto řeknu pouze jedno jméno, které v něčem vynikalo. Tomáš Tříska. Bývalý extraligový hráč. Tom byl neskutečný v tom, že i když jsem 5 prázdných branek netrefil, on mi nabídl dalších 5 a to vše v jednom zápase.

Pro milovníky statistik – v sezóně 2015/16 jsi nasbíral 30 bodů (17 gólů a 13 nahrávek) – tvoje bodově nejlepší sezóna, po které se postupovalo do divize. Byl to (zatím) nejlepší ročník, který jsi ve Slavkově zažil?

Dle statistik to opravdu vypadá, že tento ročník se podařil nejvíce. Já asi nejraději vzpomínám na sezónu 2013/2014. Ten rok byl neskutečný. Celá sezóna se vezla v euforii. V předchozích ročnících jsme posbírali zkušenosti a začali věřit v možnost historického postupu. V té době hrála ještě generace kluků, kteří stáli u zrodu florbalu ve Slavkově. Toužili po postupu víc než 7 let a prožít společně s nimi tu euforii, to je prostě nezapomenutelné.

Když ještě zůstaneme u tvé dlouhé kariéry ve Slavkově, na které okamžiky spojené s FBC nejraději vzpomínáš?

Ta „kariéra“ je opravdu dlouhá a s tím je spojený i dlouhý seznam krásných vzpomínek. Nejsou to pouze florbalové, ale také společenské a životní události. Z těch florbalových rád vzpomínám na soustředění v Jedovnicích, kam jsme několik let jezdili anebo pohár v Pardubicích, protože to byl můj první kontakt s dospěláckým florbalem. Z těch společenských vyčnívá loučení s juniorkou. Parta v klubu drží při sobě a společně prožíváme jednotlivé životní události, proto těch událostí bylo tolik, že bych je ani nedokázal spočítat.

Teď odbočíme od florbalu, jedním z tvých koníčků je cestování. Když bys měl vybrat jednu destinaci jako nejlepší, která by to byla?

Tady opět záleží, co člověk preferuje a očekává. Za mě je to Bali. Krásná příroda, ať už na souši anebo pod vodou. Mám rád i balijský životní styl a gastronomii.

Pokud se nepletu, díky tvým narozeninám byl poprvé uspořádán vánoční turnaj. Mohl bys popsat, jak se zrodila tato, nyní již každoročně konaná, akce?

FBC Slavkov dříve pořádal pro své členy Vánoční večírek. Tento večírek býval každoročně v hostinci U černého lva. Nutno říci, že v té době se prakticky všichni členové FBC Slavkov skládali z juniorů a mužského týmu. Na tomto večírku jsem se dal do řeči s Tomem Třískou. Chtěl jsem vědět, jak slavili v Ostravě Vánoce. Tom mi řekl, že to měli pojaté jinak než my. Ten „Vánoční večírek“ v Ostravě nebyl pouze pro hráče a jejich protějšky, ale pro celé jejich rodiny. Pořádali vždy turnaj, kde každý hráč si poskládal svůj tým z rodinných příslušníků a kamarádů. Té myšlenky jsme se chytli a už na tom Vánočním večírku jsme to začali plánovat. Náš Vánoční turnaj je momentálně rozdělen na „Hobby“ a „Profi“ skupinu. Tak abychom vyšli vstříc všem. Nicméně každým rokem přemýšlíme o zrušení „Profi“ skupiny. Uvidíme, jak to bude letos, ale do budoucna bychom určitě chtěli turnaj mít složený jen z Hobby týmů. Náš Vánoční turnaj je společenskou události, která spojuje hráče a příznivce FBC napříč všemi věkovými kategoriemi. Byli bychom určitě rádi, kdyby se přihlásilo víc týmů složených z rodin hráčů mladších kategorií. Myslím si, že pro rodiče je to ideální příležitost, jak poznat klub zevnitř.

Florbal jsi poznal i z pozice rozhodčího. Bavilo tě pískání? A bylo to občas hodně těžké?

Poslední roky se nám dařilo. Jezdili jsme pískat zajímavé zápasy a myslím si, že i týmy byly s našimi výkony spokojené. Bohužel už na pískání nezbývá čas. Když jsme začínali pískat tak byl pro nás každý zápas těžký. Upřímně, my jsme si ty zápasy dělali těžké. Stačí vždy pár sporných situací a zápas se může velmi snadno zvrtnout. Rozhodčí musí mít odpískáno několik desítek zápasů, aby věděl, jak komunikovat s hráči a s realizačními týmy. To se bohužel nedá naučit na seminářích. Sebevědomí musí rozhodčí získat pískáním.

Poslední otázka, měl jsi/máš nějaký sportovní nebo přímo florbalový vzor?

Když jsem byl kluk, moje vzory se měnily stejně rychle jako vysněné povolání. Nakonec to skončilo tím, že jsem došel k názoru, že každý jsme originál. Asi právě z toho důvodu nemám žádný, ať už sportovní anebo osobní vzor.