Ukázali jsme, že florbal hrát umíme, komentuje pohár trenér Horák

Slavkovští florbalisté se letos zapsali do klubové kroniky. Vůbec poprvé se mužům podařilo postoupit až do třetího kola Poháru Českého florbalu. V něm se utkali s Kopřivnicí, soupeřem ze třetí nejvyšší soutěže. Dlouho drželi krok, ale nakonec soupeř přeci jen ukázal větší kvalitu. Z celkových šesti zápasů však dokázali hráči FBC SLAVKOV vyhrát hned čtyři. „Dobře jsme se připravili a dokázali potrápit soupeře z vyšších soutěží,“ hodnotí hrající trenér mužského týmu Dominik Horák.

Hrající trenér slavkovského „A“ týmu v zápase proti Prostějovu.

První kolo = skvělé představení na domácí půdě

Po minulých letech, kdy Slavkováci museli na první turnajové kolo cestovat do Dubňan, Hodonic či Valtic, se letos konečně mohli ukázat na domácí půdě. „Chtěli jsme k poháru přistoupit ještě poctivěji než dříve, s předstihem jsme se začali připravovat,“ sděluje trenér mužského týmu Dominik Horák. Florbalisté se ve slavkovské hale začali po letní pauze scházet už od začátku srpna.

Dříve se v klubu pohárové zápasy vnímaly spíš jako příprava na sezónu, letos to však bylo odlišné. Trenér Horák si dal ambici složit kompletní tým, který na jaře vybojoval postup do regionální ligy. To se mu do puntíku podařilo, navíc s posilou ‒ obráncem Jiřím Blahou, který se může pochlubit zkušenostmi z druhé nejvyšší soutěže i baráže o superligu.

První kolo Poháru českého florbalu se tradičně hrálo turnajově, kdz se každý utká všemi soupeři.  Do Slavkova přicestovaly celky z různých soutěží ‒ Spartak Hluk hrající divizi, Prostějov a Hodonice, kteří stejně jako Slavkov působí v regionální lize a Pohořelice, které se střetávají se slavkovským béčkem v jihomoravském přeboru.

V prvním zápase čekal domácí hráče papírově nejsilnější soupeř ‒ Spartak Hluk. K obrovskému překvapení celé slavkovské haly ale domácí soupeře zničili patnáctigólovým přídělem! „Řekli jsme si, jakou hru chceme hrát, a myslím si, že jsme tím Hluk překvapili. Hráli jsme opravdu kvalitně,“ uznává Horák. V zápase se pěti góly blýskl Jan Trávníček a neskutečných sedm kanadských bodů (3+4) nasbíral Radim Kroupa, který byl po zápase dokonce na prvním místě celorepublikového bodování.

Jenda Trávníček proměnil trestné střílení.

Zápas číslo dvě byl naopak proti nejslabšímu soupeři ‒ pohořelickým Panterům. Slavkovští zvítězili 6:2, ale byl to boj. „Papírově to mělo být jednodušší než s Hlukem. Ukázaly se naše slabiny ‒ ve chvíli, kdy jsme favorité a musíme tvořit do pevné obrany, máme občas problémy. Na tom musíme ještě zapracovat,“ komentuje slavkovský trenér.

Druhý hrací den odstartoval duel s Prostějovem. „Vyrazili jsme proti soupeři s náročnou fyzickou hrou, důslednou obranou. Dařilo se nám využívat brejky a naše šance ‒ proměnili jsme všechny přesilovky i nájezd, to hodnotím hodně pozitivně,“ chválí hrající kouč. Po výhře 10:5 měli domácí jisté první místo ve skupině a logicky si tím zajistili i postup do dalšího kola.

V posledním zápase prvního kola vyzval Slavkov Hodonice. „Díky jistému postupu jsme mohli do utkání nastoupit více v klidu a pojmout to i jako přípravu na druhé kolo. Mohli jsme hrát v režimu, aby se nikdo nezranil,“ netají se Horák. Hodonice nakonec zvítězily 10:6.

Slavkovský útočník Michal Drápal v pohárovém zápase.

Na rozdíl od předchozích klání se proti Hodonicím pravidelně střídaly tři útočné formace. „Zahráli si i mladší kluci, kteří se v předchozích třech zápasech do hry tolik nedostali,“ upřesňuje kouč. Cení si však zkušeností, které v zápase nasbírali: „S Hodonicemi se budeme potkávat v sezoně. Někteří kluci, co hrají spíše za B-tým, mohli poznat, jaké je tempo a úroveň regionální ligy.“

I přes porážku v posledním zápase hodnotí Horák první kolo Poháru České pojišťovny velmi pozitivně: „Jsem rád, že jsme poskládali dohromady kompletní áčkovou sestavu. Proti Hluku a Prostějovu jsme hráli tak, jak bychom se chtěli prezentovat. Proti Pohořelicím se ukázaly nějaké slabiny, na kterých musíme zapracovat,“ shrnuje trenér FBC Slavkov.

První kolo, skupina O

Sestava v prvním kole: Ondřej Horák ‒ Ondřej Kuchta, Michal Šopík, Jiří Blaha, Jan Smelik, Vojtěch Blaha, David Mládek ‒ Dominik Horák, Jan Trávníček, Radim Kroupa, Martin Holeček, Jakub Holomek, Michal Drápal, Adam Wnetrzák, Martin Janalík, Štěpán Uhlíř, Lukáš Martínek

Sparta Hluk ‒ FBC SLAVKOV 0:15 (0:5, 0:4, 0:6)

Branky a nahrávky: 5. Holeček (Smelik), 8. D. Horák (Kroupa), 10. Kroupa, 10. Kroupa (Trávníček), 13. Trávníček (Kuchta), 23. Trávníček (Kroupa), 24. Trávníček (Kroupa), 30. Drápal (Holeček), 34. Trávníček (Šopík), 41. Trávníček (Kroupa), 42. Wnetrzák (Janalík), 47. Drápal (Holomek), 50. J. Blaha (Drápal), 52. Kroupa (Kuchta), 55. Holeček (Blaha)

FBC SLAVKOV ‒ FbC Pohořelice 6:2 (3:1, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 3. Trávníček (D. Horák), 6. Kuchta (Kroupa), 9. D. Horák (Kroupa), 23. Kroupa (Kuchta), 46. D. Horák (J. Blaha), 52. Holomek (Drápal) ‒ 5. Procházka (Veskerna), Šebrle (Lenner)

SK K2 Prostějov ‒ FBC SLAVKOV 5:10 (2:5, 1:3, 2:2)

Branky a nahrávky: 9. Krnáč, 12. Čmela (Hél), 35. Konečný (Krnáč), 52. Godla, 54. Godla (Čmela) ‒ 2. Drápal (Holeček), 6. Trávníček, 7. Holeček (Holomek), 13. Kroupa (Šopík), 14. Drápal (Holeček), 25. D. Horák, 25. Holomek (Holeček), 32. Drápal (Holeček), 47. Kroupa (D. Horák), 55. Drápal (D. Horák)

FBC SLAVKOV ‒ TJ Hodonice 6:10 (2:2, 3:4, 1:4)

Branky a nahrávky: 15. J. Blaha (Holomek), 15. D. Horák (Kuchta), 21. J. Blaha (Holomek), 28. Drápal (Holomek), 29. Trávníček (D. Horák), 55. Holomek (D. Horák) ‒ 6. Dřevěný (Krpoun), 14. Sucháček (Šťasta), 21. Sláma, 25. Šťasta (Sláma), 25. Sláma (Sucháček), 35. Sláma (Šťasta), 42. Sucháček, 44. Zejda (Krpoun), 49. Svoboda (Šťasta), 55. Šťasta (Sláma)


Druhé kolo = infarktové klání v Dubňanech

Díky postupu z prvního místa v prvním kole čekal na hráče Slavkova papírově slabší soupeř ‒ dubňanský FATR, který v loňské sezóně hrával proti slavkovskému B-týmu. Je však třeba dodat, že se Dubňanům podařilo postoupit.

„Musím říct, že nám úplně nesedí povrch haly v Dubňanech, i když je podobný jako ten ve Slavkově. Věděli jsme, že nás nečeká nic jednoduchého. Z minulosti a ze zápasů béčka jsme věděli, že domácí hrají fyzický, důrazný florbal, budou nahecovaní. Hráli jsme proti nim na poháru loni a tušili jsme, že se na nás budou chtít vytáhnout,“ vypráví Dominik Horák.

Na rozdíl od prvního kola ale nemohl slavkovský trenér počítat s kompletním týmem. Chyběli dva klíčoví obránci a gólman, takže do branky nastoupila týmová dvojka ‒ Honza Šícha. „Museli jsme překopat sestavu. Když to řeknu natvrdo, úplně to zamávalo naším výkonem. Druhé kolo nám ukázalo, co přesně nechceme dělat. Hráli jsme mimo svoje pozice a dovednosti, vrátili jsme se k individuální hře, kterou jsme předváděli před pár lety, což rozhodně nechceme,“ zamýšlí se trenér.

„Do obrany jsme byli laxní, když to řeknu hokejově ‒ nechávali jsme soupeře lehce přecházet „střední pásmo“ a chodit do zakončení, z toho pramenily laciné góly,“ komentuje. Slavkovští si několikrát nechali utéct vysoké vedení, například když se domácím povedlo snížit z 6:1 na 6:5. V zápase nakonec padlo devatenáct branek, naštěstí pro hosty padlo o jednu víc do sítě Dubňan. Za stavu 10:9 vychytal gólman Šícha samostatný nájezd a Slavkov mohl slavit historický postup do třetího kola poháru.

„Všechno špatně, bylo to pro nás nastavené zrcadlo. Takovou hru nechceme předvádět… Na druhou stranu musím ocenit týmovou sílu, kdy jsme se i přes špatné individuální výkony dokázali hecnout a zápas jsme zvládli,“ shrnul Horák.

F.A.T.R. ‒ FBC SLAVKOV 9:10 (1:3, 6:5, 2:2)

Branky a nahrávky: 11. Taibl (Řihák), 26. Bábíček (Výleta), 28. Jordán (Bábíček), 29. Dohnálek (Taibl), 29. Horák (Bábíček), 36. Zemský (Řihák), 38. Výleta (Dohnálek), 52. Procházka (Jordán), 53. Bábíček (Řihák) ‒ 9. Janalík (Holeček), 12. Janalík, 19. Kroupa (Trávníček), 23. Holeček (Holomek), 25. Martínek (Holeček), 26. Kroupa (Trávníček), 32. Trávníček (D. Horák), 32. Holeček (Smelik), 45. Trávníček, 51. D. Horák (Mládek)

Sestava ve druhém kole: Jan Šícha ‒ Michal Šopík, Jiří Blaha, Jan Smelik, David Mládek ‒ Dominik Horák, Jan Trávníček, Radim Kroupa, Martin Holeček, Jakub Holomek, Michal Drápal, Adam Wnetrzák, Martin Janalík, Štěpán Uhlíř, Lukáš Martínek


Třetí kolo = Fantazie byla blízko, rozhodla třetí třetina

Do třetího kola už neprojde jen tak kde kdo. Los poslal do Slavkova Vikingy z Kopřivnice, která hraje národní ligu, tedy třetí nejvyšší soutěž. „Byl to pro nás svátek florbalu. Věděli jsme, že nás přijdou podpořit fanoušci, za což bych jim chtěl poděkovat,“ vzkazuje domácí kouč.

„Tušili jsme, že budou šikovní a techničtí. Zaměřili jsme se na to už na trénincích a vyplatilo se nám to. Dvě a půl třetiny zápasu jsme dokázali obrannou hrou jejich tlak eliminovat,“ komentuje Horák hru soupeře. Dodal, že cílem bylo hrát ze zatažené obrany a trápit soupeře nebezpečnými brejky.

Dominik Horák a Radim Kroupa se radují z gólu.

Domácím se až do 49. minuty dařilo držet se soupeřem z vyšší ligy krok. Na každý gól dokázali hráči FBC odpovědět a zásluhou Trávníčka, Kroupy a Holomka dlouho svítilo na světelné tabuli skóre 3:3. Jenže pak Kopřivnice využila přesilovku a dostala se do vedení 4:3. „Rozdílový gól z přesilovky soupeře uklidnil. Chytili se, přestali být nervózní. Gól na 5:3 byl pak zlom, kdy už jsme ztratili víru v hlavě, že bychom to mohli ještě zvládnout,“ přiznává hrající trenér.

Do konce zápasu ještě padly do domácí branky tři góly a hosté mohli slavit výhru 8:3. Sen o čtvrtém kole proti superligovým Otrokovicím se rozplynul. Trenér Horák přesto hodnotí pozitivně: „Jak třetí kolo, tak celý pohár jsme zvládli velmi dobře. Dokázali jsme se připravit a potrápit soupeře z vyšších lig. Natrénovali jsme situace, které bychom chtěli v sezóně předvádět. Samozřejmě máme na čem pracovat, ale ukázali jsme si, že florbal hrát umíme. V regionální soutěži budeme chtít soupeře potrápit a nehrát druhé housle,“ zakončil trenér a ještě jednou poděkoval fanouškům za podporu.

FBC SLAVKOV ‒ FBC Vikings Kopřivnice 3:8 (2:2, 1:1, 0:5)

Branky a nahrávky: 12. Trávníček (D. Horák), 19. Kroupa (D. Horák), 37. Holomek ‒ 10. Kostelník (Janek), 15. Jahoda (Holaň), 31. Kubátko (Opatřil), 49. Kostelník (Nehera), 51. Kubátko, 53. Janek (Holaň), 56. Janek (Zátopek), 58. Kresta (Nehera)

Sestava ve třetím kole: Ondřej Horák ‒ Ondřej Kuchta, Michal Šopík, Jiří Blaha, Jan Smelik, Vojtěch Blaha ‒ Dominik Horák, Jan Trávníček, Radim Kroupa, Martin Holeček, Jakub Holomek, Michal Drápal, Adam Wnetrzák, Martin Janalík, Lukáš Martínek

Hráči FBC Slavkov, kteří jako první vybojovali postup do třetího kola poháru.

Text: Lukáš Zrotal, Foto: Andy Holomková